O nas

Ośrodek terapeutyczny dla dzieci - o nas

Ośrodek terapeutyczny dla dzieci - o nas

Pomysł utworzenia ośrodka terapeutycznego dla dzieci pojawił się w momencie osiągnięcia pewnego etapu w życiu. Wtedy Wuj Tom pomyślał:

Zrobimy coś wyjątkowego! Mam sporo zwierząt, w tym konie, kozy i osiołki, znam doświadczonych terapeutów, mam znajomych pragnących poprawić otaczający ich świat, mam też piękny teren położony z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Podzielmy się tym, co mamy, aby dać radość innym! Stwórzmy ośrodek zooterapii, którego siłą napędową będą pokłady dobrej energii!

Tak narodziła się idea utworzenia profesjonalnego ośrodka terapeutycznego dla dzieci. Miejsca, w którym prowadzimy terapię z udziałem zwierząt. Miejsca spokojnego, otoczonego pięknymi lasami. Miejsca, w którym czas płynie wolniej, a powietrze ma inny zapach niż w mieście. Aż w końcu – miejsca wyjątkowego, w którym każda osoba potrzebująca otrzyma pomoc i wsparcie! 

Mamy doświadczenie w hipoterapii dla dzieci. Wiemy, jak wielką radość naszym gościom – zarówno małym, jak i większym – sprawia kontakt z końmi. Teraz chcemy zrobić więcej i rozwinąć nasz ośrodek zooterapii ! Pragniemy zaoferować profesjonalną pomoc wszystkim tym, którzy jej potrzebują. 

 

Ogród sensoryczny

Ogród sensoryczny

Stale rozwijamy działalność ośrodka terapeutycznego dla dzieci. Dlatego w naszych głowach powstał projekt ogrodu sensorycznego – ogrodu, który ma wspierać prowadzone w fundacji terapie dzieci niepełnosprawnych.  

Ideą projektu jest stworzenie specjalnej, przyjaznej i przeznaczonej do zajęć relaksacyjno – terapeutycznych przestrzeni dla dzieci z niepełnosprawnościami. Ogród sensoryczny jest innowacyjnym rozwinięciem koncepcji połączenia ogrodu i edukacyjnego placu zabaw.  

Zabawa i terapia w jednym 

Ogród jest tak zaprojektowany, aby bodźce pozawzrokowe były użyte celowo i większym natężeniu niż zwykle. Rośliny i wszystkie urządzenia znajdujące się w nim pełnią funkcję nie tylko relaksacyjną, zabawową, ale przede wszystkim niosą konkretną wartość dydaktyczną i terapeutyczną. Ogród ma charakter poznawczy – pozwala odkrywać struktury, faktury, dźwięki, zapachy, kształty, ruch. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci z niepełnosprawnością, zwłaszcza z niepełnosprawnością intelektualną, z autyzmem, z niepełnosprawnością sprzężoną, dzieci niedowidzących i niewidomych.  

W krajach zachodnich jest to bardzo popularna koncepcja, ponieważ przynosi znakomite rezultaty terapeutyczne. W Polsce również powstają takie miejsca i sprawdzają się  znakomicie w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością. 

Ogród zaprojektowała dla nas Paulina Cieślik (Zoen Architektura Krajobrazu). W ogrodzie znajdują się szerokie alejki, strefy roślin szczególnie oddziałujących na wzrok, słuch, dotyk, węch, smak, propriocepcję. Są w nim również ścieżki sensoryczne, wigwamy, deszczownia, ściana dźwięków, huśtawka dla dzieci na wózkach, hamak terapeutyczny i inne elementy do terapii i relaksu. 

Serdecznie zapraszamy do naszego ośrodka zooterapii, w którym każdy znajdzie niezbędną pomoc udzielaną przez specjalistów.