Nasze zwierzęta

Ośrodek zooterapii

Poznaj nasze zwierzęta

Dzieci Wuja Toma to ośrodek zooterapii – miejsce, w którym zwierzęta pomagają w dziecięcej terapii. To dzięki nim podopieczni mogą wykonywać odpowiednie ćwiczenia, przy jednoczesnym przełamywaniu swoich lęków i obaw czy wyrażaniu właściwych emocji.

W naszym ośrodku zooterapii terapeuci przeprowadzają zajęcia z udziałem doświadczonych i odpowiednio przeszkolonych zwierząt.

Zakrętka

Gniadosrokata klacz rasy huculskiej z linii Redy, jednej z najrzadszych żeńskich linii hodowlanych w Polsce. Jest niezwykle inteligentna i utalentowana, ma predyspozycje sportowe, uwielbia prędkość i skoki, startowała w czempionacie koni rasy huculskiej, osiągając świetny wynik.  Teraz spełnia się w pracy z dziećmi. Ma bardzo mocno rozwinięty instynkt opiekuńczy, co jest cechą charakterystyczną hucułów, dlatego tak doskonale sprawdza się w hipoterapii.Jest matką Zetki i Zoi.

SONY DSC
DSC_0238

Z-Waderka, czyli Wera

Z-Waderka(maść myszata), nazywana przez wszystkich pieszczotliwie Werą – piękna klacz huculska w kolorze czekolady, podobnie jak Zakrętka pochodzi z linii Redy. To indywidualistka, która uwielbia testować jeźdźców - np. stając dęba lub robiąc „stopkę”! Ma cudowną grzywę, z której można zaplatać warkocze. Uwielbia pieszczoty i przytulanki,  Gdy jest zdenerwowana lub zła, łypie jednym okiem.  Ścieżkę huculską w Sielcu ukończyła na 4 miejscu, jako jedna z nielicznych klaczy zaliczając wszystkie przeszkody! Jest mamą Zary i Zumby.

Petra

Gniada klacz huculska. Była z nami krótko, choroba przeniosła ją na wiecznie zielone pastwiska. Jej największą zaletą był spokój i zrównoważenie. Nie przepadała za galopem, wolała stęp, ewentualnie kłus.To był koń „plażowy”: latem uwielbiała kąpać się pod prysznicem, a potem tarzać w piachu. Urodziła troje dzieci: Patkę, Pietrka (Poraż) oraz Pelę.

20150607_133233
wiesia1

Weska, czyli Wiesia

Wiesia – naprawdę nazywa się Weska, jest kucem szetlandzkim, chociaż chyba ma jakieś geny kameleona, bo dwa razy w roku potrafi zmieniać swoje barwy. W dodatku to najsilniejszy koń świata (jeśli weźmie się pod uwagę jej masę i wzrost )! Wiesia jest posłuszna tylko wobec Wuja, ale dzieci uwielbia i pozwala im na bardzo dużo!  Jest niezwykle inteligentna i wierna.

Wistalka, czyli Biała

Wistalka to karosrokata klacz huculska, przez niektórych nazywana Instalką lub Białą. Przyjechała do nas na wakacje i już została na zawsze.  Od starszych klaczy nauczyła się zasad życia w stadzie, od Wuja obcowania z ludźmi. Wyjątkową atencją obdarza osiołka Kapsla. Wistalka ma wybitne predyspozycje do pracy w hipoterapii – jest bardzo ufna, lubi głaskanie, przytulanie, niczego się nie boi.

wistalka.1JPG
DSC_0016

Patka

Piękna karosrokata klaczka huculska, córka Petry i Olafa, ukochana koniczka Wuja. Patka to wulkan energii – łobuzuje i bryka z Wistalką, pierwsza rozpoczyna galopady i szaleństwa, w które potrafi wciągnąć całe stado. Wycisza się tylko podczas spacerów z Wujem. Lubi czesanie i głaskanie, już w wieku 3 miesięcy grzecznie stała na uwiązie i dawała kopytka do czyszczenia. Jej piękne umaszczenie przywołuje skojarzenia z Indianami i ich mustangami! Ma wielki potencjał,  potrafi nawiązać dobre relacje z ludźmi, pracuje w hipoterapii.

Zara

Myszata klacz huculska, córka Z-Waderki (Wery), przedstawicielka młodego pokolenia linii Redy, jak matka – piękna, czekoladowa księżniczka,  bardzo przyjazna wobec ludzi, lubi pieszczoty i zabiegi pielęgnacyjne.Przez pierwsze miesiące życia była jak szara myszka - z wiekiem jej umaszczenie nabrało barwy czekolady! Obecnie to dostojna klacz, matka Zeusa.

Zara zimą1
12885849_1579054502385638_2405966968759805997_o

Zetka

Gniadosrokata klacz huculska, córka Zakrętki, rówieśniczka Zary, również  jest przedstawicielką linii Redy. Niezwykle podobna do matki, zarówno pod względem umaszczenia jak i charakteru – to indywidualistka, ale grzeczniutka, zrównoważona i świetnie ułożona!

Kapsel

Osioł, który przybył do nas z Niemiec (Park Safari Serengeti Hodenhagen), na dobre zadomowił się u nas i wśród dzieci czuje się jak ryba w wodzie! Może trochę uparty, lubi chodzić własnymi ścieżkami, ale jest bardzo czuły i wrażliwy wobec małych dwunożnych przyjaciół! Budzi powszechną sympatię i jest ulubieńcem wszystkich! Za kawałek suchego chleba pójdzie z człowiekiem na koniec świata!

20150516_170444
20150606_155346

Korek

Długowłosy owczarek niemiecki, najlepszy i najwierniejszy przyjaciel Wuja, to pies nieustannie pracujący, towarzyszy Wujowi we wszystkich pracach od rana do nocy. Jednak największą atencją otacza dzieci, przy których dorosłych traktuje jak powietrze! Dla dzieci jest niezwykle opiekuńczy, a przy tym zdyscyplinowany i posłuszny!

Mona

Słodka czarna sunia (labrador retriever z Góralskiej), niezwykle inteligentna dziewczyna, która - mimo choroby stawów - uwielbia zabawy i gonitwy z Korkiem. Bardzo przyjazna wobec ludzi, chętnie uczestniczy w zabawach i ćwiczeniach, sama przynosi zabawki  i zachęca do wspólnej aktywności. Nieustannie na diecie niskokalorycznej, co w przypadku jej rasy jest nie lada wyzwaniem!

mona_1
DSC_0250

Tosia (Antonina)

Ośliczka, jest życiową partnerką Kapsla, razem tworzą oślą rodzinę. Ma piekną, miłą w dotyku sierść, nie grymasi przy jedzeniu, ale od jabłek woli marchewki! Wbrew streotypom osły są bardzo inteligentne, a Tosia szczególnie! Wie, czego chce i dopóki nie zaufa człowiekowi, dopóty nie będzie go słuchać! Kapslowi też nie pozwala rządzić!   Tosia, tak jak i Kapsel, będzie pracować z dziećmi w onoterapii.

Papugi

(gat.: .Mnicha nizinna-Myiopsitta monachus)
papugi średniej wielkości (długość ciała: ok. 29cm, rozpiętość skrzydeł: ok. 45 cm, masa ciała: ok. 90–150 g), pochodzące z Ameryki Południowej. W stanie dzikim mają umaszczenie zielono-szare z niebieskimi końcówkami skrzydeł i pomarańczowym dziobem,  w hodowli  dzięki mutacjom genetycznym uzyskano  kilka odmian kolorystycznych, np. białą (albinotyczną), lutino (żółtą), cynamonową i niebieską.  Są stosunkowo odporne na zimno i mogą przebywać na zewnątrz cały rok, trzeba tylko zapewnić im ochronę przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Mnichy jako jedyne papugi budują gniazda z patyków, w których składają jaja. Jedzą  głównie nasiona, jagody, owoce, kwiaty drzew owocowych i pędy drzew.

zwierzeta 4