O NAS

Ośrodek terapeutyczny dla dzieci - o nas

Pomysł utworzenia ośrodka terapeutycznego dla dzieci pojawił się w momencie osiągnięcia pewnego etapu w życiu. Wtedy Wuj Tom pomyślał:

Zrobimy coś wyjątkowego! Mam sporo zwierząt, w tym konie, kozy i osiołki, znam doświadczonych terapeutów, mam znajomych pragnących poprawić otaczający ich świat, mam też piękny teren położony z dale od wielkomiejskiego zgiełku. Podzielmy się tym co mamy, aby dać radość innym! Stwórzmy ośrodek zooterapii, którego siłą napędową będą pokłady dobrej energii!

Tak narodziła się idea utworzenia profesjonalnego ośrodka terapeutycznego dla dzieci. Miejsca, w którym będziemy prowadzić terapię z udziałem zwierząt. Miejsca spokojnego, otoczonego pięknymi lasami. Miejsca, w którym czas płynie wolniej a powietrze ma inny zapach, niż w mieście. Aż w końcu – miejsca wyjątkowego, w którym każda osoba potrzebująca otrzyma pomoc i wsparcie!

Mamy doświadczenie w hipoterapii dla dzieci. Wiemy, jak wielką radość naszym gościom – zarówno małym, jak i większym – sprawia kontakt z końmi. Teraz chcemy zrobić więcej i rozwinąć nasze centrum zooterapii! Pragniemy zaoferować profesjonalną pomoc wszystkim tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji.

Idea powołania Fundacji Dzieci Wuja Toma narodziła się jako naturalna konsekwencja osiągnięcia pewnego etapu w życiu. Przyszedł taki moment, kiedy Wuj Tom pomyślał:
Zróbmy coś dobrego. Mam sporo zwierzaków (konie, kozy, osiołek… i wiele innych), mam zaprzyjaźnionych profesjonalnych terapeutów, mam grupę przyjaciół, którzy chcą poprawiać świat, mam pięknie położone tereny z dala od miejskiego gwaru (teren Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą), więc niech to miejsce daje radość też innym! To miejsce ma potencjał i ogromne pokłady dobrej energii!

Nasze plany

O Fundacji Dzieci Wuja Toma

Myśl o fundacji dla dzieci powstała kilka lat temu. Mieliśmy wszystko, co jest potrzebne do podjęcia działania: dużą potrzebę podzielenia się szczęściem z innymi osobami. Wiedzieliśmy, że dla nas to kolejne wyzwanie, które owszem przyniesie ogrom radości, jednak dla dzieci, które uczestniczą w terapiach to szansa... szansa na lepsze życie. To wystarczyło, by powstała FUNDACJA DZIECI WUJA TOMA, a wraz z nią możliwość stworzenia pierwszego profesjonalnego ośrodka terapeutycznego na Śląsku, wykorzystującego zooterapię, który uzupełni lukę w ofercie terapeutycznej dla dzieci niepełnosprawnych i z zaburzeniami rozwojowymi. Teren, na którym położony jest ośrodek terapeutyczny, będzie jednocześnie bazą relaksacyjną i edukacyjną dla dzieci i młodzieży z pobliskich domów dziecka, świetlic środowiskowych, szkół i placówek oświatowych.

Animaloterapia dla dzieci:

Ośrodek zooterapii, który założyliśmy w październiku 2015r. prowadzi terapie dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Przygotowania do animaloterapii czynimy już od 2013r. Plany założenia fundacji wiązały się z zakupem zwierząt (między innymi koni) i przeprowadzeniem ich szkolenia. Obecnie pod naszą opieką jest jedenaścioro dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności, dla których wykwalifikowany hipoterapeuta prowadzi zajęcia z hipoterapii. To dopiero początek działania fundacji, nasze plany na przyszłość są bardziej rozbudowane. Prócz hipoterapii planujemy zajęcia z dogoterapii (praca z psem), felinoterapii (praca z kotami), onoterapii (terapia z osiołkiem), terapię z alpakami oraz z kozami. Zajęcia terapeutyczne prowadzimy na trzech hektarach pięknego terenu, położonego na obszarze Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą w pobliżu Częstochowy.

Plany rozwoju ośrodka terapeutycznego:

W związku z tym, że mamy do dyspozycji trzyhektarową działkę, bardzo ważnym jest takie jej zagospodarowanie, by w jak najszybszym czasie można było z niej w pełni korzystać. Część prac już została wykonana, jest to między innymi odnowienie łąk i pastwisk, zakup części zwierząt, w tym zakup i szkolenie koni, budowa pięciu boksów w stajni, stajni dla osiołka, przystosowanie pomieszczeń dla kóz i owiec, ogrodzenie terenu siatką oraz ogrodzenie taśmowe terenu pod hipoterapię, zakup trampoliny i zjeżdżalni dla dzieci. Jak to zwykle bywa, mimo dużej ilości wykonanych prac, zawsze znajdzie się coś, co trzeba jeszcze zrobić. Obecnie przed nami między innymi budowa domku terapeutyczno-socjalnego, rampy do hipoterapii, budowa zagród edukacyjno-terapeutycznych dla małych zwierząt, krytej hali do hipoterapii. Chcielibyśmy również, by na terenie ośrodka powstał plac zabaw przystosowany dla dzieci niepełnosprawnych. W związku z tym, nasze centrum zooterapii zbiera środki na zakup materiałów i wykonanie powyższych prac.

Terapia z udziałem zwierząt:


Wiesia, Zakrętka, Petra, Werka, Wistalka i Patka to konie Fundacji wspierające rozwój dzieci. Ich zadaniem jest uczyć, bawić i rozwijać dzieci, którymi się opiekujemy. Dzielnie wspomaga je także gromada innych zwierząt. W zagrodzie Wuja Toma rezyduje owczarek niemiecki, dwa kundelki, osioł, koty, kozy miniaturki, owce wrzosówki, króliki, kury, a w przyszłości także dość egzotyczne alpaki i kangury. Każde z tych zwierząt będzie miało do odegrania swoją terapeutyczną rolę w ośrodku.

Władze Fundacji

ZARZĄD FUNDACJI

Prezes Zarządu: Monika Strach
Wiceprezes Zarządu: Kinga Strach
Skarbnik: Mariusz Malicki

RADA FUNDACJI

Przewodnicząca Rady: Anna Tomczuk-Żyła
Wiceprzewodnicząca Rady: Magda Wydrzyńska
Sekretarz Rady: Aneta Wites

status fundacji