O NAS

IDEA POWSTANIA

Ośrodek terapeutyczny dla dzieci

Wszystko zaczęło się od  hipoterapii dla dzieci. Widzieliśmy, jak wielką radość naszym gościom – zarówno małym, jak i większym – sprawia kontakt z końmi, wtedy chcieliśmy zrobić więcej i rozwinąć nasz ośrodek zooterapii , aby zaoferować kompleksową i profesjonalną pomoc wszystkim tym, którzy jej potrzebują.

Pomysł utworzenia ośrodka terapeutycznego dla dzieci pojawił się w momencie osiągnięcia pewnego etapu w życiu.

Wtedy Wuj Tom pomyślał:

Zrobimy coś wyjątkowego! Mam sporo zwierząt, w tym konie, kozy i osiołki, znam doświadczonych terapeutów, mam znajomych pragnących poprawić otaczający ich świat, mam też piękny teren położony z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Podzielmy się tym, co mamy, aby dać radość innym! Stwórzmy ośrodek zooterapii, którego siłą napędową będą pokłady dobrej energii!

NASZE OŚRODKI

Tak narodziła się idea utworzenia profesjonalnego ośrodka terapeutycznego dla dzieci

Miejsca, w którym prowadzimy terapię z udziałem zwierząt. Miejsca spokojnego, otoczonego pięknymi lasami. Miejsca, w którym czas płynie wolniej, a powietrze ma inny zapach niż w mieście. Aż w końcu – miejsca wyjątkowego, w którym każda osoba potrzebująca otrzyma pomoc i wsparcie! 

Obecnie prowadzimy dwie placówki: Ośrodek Animaloterapii i Poradnię Agathum. Jesteśmy przedsiębiorstwem społecznym, działającym w sferze usług społecznych.

Podstawowym założeniem działalności Ośrodka jest nasze przekonanie o dobroczynnym wpływie natury na życie i rozwój człowieka. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak konie, psy, koty, osły, a nawet kozy pozytywnie wpływają na osoby niepełnosprawne czy z zaburzeniami rozwojowymi. Terapię z udziałem zwierząt prowadzimy od 2015 roku. Dysponujemy doświadczonym zespołem terapeutycznym i odpowiednio przygotowanymi zwierzętami. Cały czas rozbudowujemy ośrodek, tak, aby stworzyć jak najlepsze warunki naszym podopiecznym i ich rodzinom oraz zwierzętom. Dominującą formą pracy z dziećmi jest hipoterapia. W każdym sezonie obejmujemy systematyczną terapią kilkadziesiąt osób.

Są takie rodzaje terapii, które wymagają zacisza gabinetu. Dlatego dla naszych podopiecznych uruchomiliśmy „Gabinety Wuja Toma” w Częstochowie. Tu prowadzimy poradnię Agathum. Dysponujemy  doświadczoną kadrą specjalistów i  odpowiednio wyposażonymi salami. Zajęcia terapeutyczne odbywają się przez cały rok, od poniedziałku do soboty. Dogodna lokalizacja w centrum miasta do niewątpliwy atut dla zabieganych rodziców. Na dzieci i ich rodziny czekają  psycholodzy, pedagodzy, neurologopedzi, logopedzi, terapeuci integracji sensorycznej i fizjoterapeuci. Wszyscy doświadczeni, stale doskonalący się na kursach i szkoleniach, profesjonalni, a przy tym empatyczni.

280667785_2938811979743210_2834008300682210420_n

Ogród sensoryczny

Stale rozwijamy działalność ośrodka terapeutycznego dla dzieci. Dlatego w naszych głowach powstał projekt ogrodu sensorycznego – ogrodu, który ma wspierać prowadzone w fundacji terapie dzieci niepełnosprawnych.  

Ideą projektu jest stworzenie specjalnej, przyjaznej i przeznaczonej do zajęć relaksacyjno – terapeutycznych przestrzeni dla dzieci z niepełnosprawnościami. Ogród sensoryczny jest innowacyjnym rozwinięciem koncepcji połączenia ogrodu i edukacyjnego placu zabaw.  

Zabawa i terapia w jednym

Ogród jest tak zaprojektowany, aby bodźce pozawzrokowe były użyte celowo i większym natężeniu niż zwykle. Rośliny i wszystkie urządzenia znajdujące się w nim pełnią funkcję nie tylko relaksacyjną, zabawową, ale przede wszystkim niosą konkretną wartość dydaktyczną i terapeutyczną. Ogród ma charakter poznawczy – pozwala odkrywać struktury, faktury, dźwięki, zapachy, kształty, ruch. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci z niepełnosprawnością, zwłaszcza z niepełnosprawnością intelektualną, z autyzmem, z niepełnosprawnością sprzężoną, dzieci niedowidzących i niewidomych.  

W krajach zachodnich jest to bardzo popularna koncepcja, ponieważ przynosi znakomite rezultaty terapeutyczne. W Polsce również powstają takie miejsca i sprawdzają się  znakomicie w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością. 

Ogród zaprojektowała dla nas Paulina Cieślik (Zoen Architektura Krajobrazu). W ogrodzie znajdują się szerokie alejki, strefy roślin szczególnie oddziałujących na wzrok, słuch, dotyk, węch, smak, propriocepcję. Są w nim również ścieżki sensoryczne, wigwamy, deszczownia, ściana dźwięków, huśtawka dla dzieci na wózkach, hamak terapeutyczny i inne elementy do terapii i relaksu. 

Serdecznie zapraszamy do naszego ośrodka zooterapii, w którym każdy znajdzie niezbędną pomoc udzielaną przez specjalistów.